Technika jazdy autem. Jak bezpiecznie pokonywać wzniesienia zimą?

Zima oznacza niesprzyjające warunki dla kierowców. Szczególnym niebezpieczeństwem jest wtedy podjeżdżanie samochodem pod wzniesienia. O czym powinniśmy wówczas pamiętać?

Gdy zaczyna padać śnieg, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o ostrożnej jeździe. Wolniejsza prędkość, delikatniejsze używanie hamulca, zachowanie zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania pozwalają na zmniejszenie ryzyka kolizji i wypadków.

Jednym z największych problemów związanych z jazdą zimą jest dla kierowców pokonywanie wzniesień. Na co trzeba zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Unikaj zatrzymywania się na podjeździe

Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji wywołujących zagrożenie, czyli unikać zatrzymywania się na stromych podjazdach. Oblodzona, mokra jezdnia obniża przyczepność opon, a tym samym zwiększa ryzyko niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

W związku z tym najlepiej zaczekać, aż poprzedzający samochód wjedzie na szczyt. Jeśli nie jest to jednak możliwe, najlepiej pamiętać o utrzymywaniu większej odległości od pojazdu przed nami.

Lekko przyspiesz i utrzymuj stałą prędkość

Przed wjazdem na wzniesienie najlepiej delikatnie przyspieszyć, a następnie, po nabraniu wystarczającej prędkości do podjazdu, utrzymywać stale takie samo tempo. Przy dojeżdżaniu do szczytu można także lekko zwolnić i zredukować bieg.

Lepiej hamuj silnikiem

Przy pokonywaniu zaśnieżonych dróg nie należy gwałtownie używać pedału hamulca i lepiej hamować silnikiem. Jeśli musimy już nacisnąć pedał hamulca, najlepiej zrobić to bardzo delikatnie.