Samochód poleasingowy – dobry jako używany?

Samochody poleasingowe nie mają zbyt dobrej opinii. Zwykle kojarzone są jako mocno wyeksploatowane, wymagające poważnych remontów. Możemy jednak znaleźć je w sprzedaży, także w atrakcyjnych cenach. Czy warto zwrócić na nie uwagę?

Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania samochodów dla przedsiębiorców. W leasing można wziąć zarówno auto nowe, jak również to używane do określonego wieku. Dla firm to bardzo atrakcyjna oferta, która pozwala na korzystanie z pojazdu bez ponoszenia wysokich kosztów.

Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca na ogół ma wybór – czy chce zatrzymać pojazd za odpowiednią opłatą, czy też chce oddać go firmie leasingowej, aby wziąć w leasing następny. To właśnie samochody oddawane w ramach leasingu wracają na rynek jako samochody poleasingowe.

Czy auto poleasingowe musi być w złym stanie?

Zasadniczo, samochody, które sprzedawane są jako poleasingowe, wcale nie muszą być bardzo wyeksploatowane. Zdarza się, że wśród nich znajdują się modele w świetnym stanie, z niewielkim przebiegiem na liczniku. Wobec tego nie powinniśmy od razu odrzucać tej grupy pojazdów, ponieważ wśród nich można znaleźć także prawdziwe okazje.

Oczywiście, najlepiej przed zakupem sprawdzić stan samochodu poleasingowego. Gdy zdecydujemy się na jego zakup w salonie dealerskim, najczęściej otrzymujemy również do wglądu raport z jego badania technicznego. Na tej podstawie można następnie podjąć decyzję o tym, czy warto zdecydować się na dany pojazd.

Auta poleasingowe można kupować też na aukcjach firm leasingowych.