Przewóz rowerów samochodem – o czym powinniśmy pamiętać?

Wielu kierowców zabiera ze sobą na rowery na wakacyjne wojaże. W jaki sposób trzeba wtedy zadbać o odpowiedni przewóz dwóch kółek w samochodzie?

Rowerowe wojaże po górach? A może nad morzem? Chociaż w wielu miejscowościach turystycznych istnieje możliwość wypożyczenia rowerów na miejscu, to jednak najlepiej na przejażdżkę wybrać się własnym.

Aby przewieźć rower do celu, możemy posłużyć się kilkoma metodami. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

  1. Rower w samochodzie

Najprostszym sposobem jest przewiezienie roweru w samochodzie. Gdy możemy zdemontować w nim kółka, a także w bagażniku nie przewozimy wielu bagaży i dodatkowych pasażerów z tyłu, to dobry pomysł.

Oczywiście, musimy wtedy pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć rower na czas przejazdu. Nie powinien on ograniczać widoczności i powinien być zabezpieczony pasami.

  1. Uchwyty na dach

Jeśli nie możemy przewieźć roweru w aucie, możemy zdecydować się na zamontowanie uchwytów rowerowych na dach. W tym celu trzeba posiadać także belki bazowe montowane do specjalnych gniazd w dachu samochodu. Można także wykorzystać relingi dachowe.

Uchwyty na rower pozwalają na zamontowanie ich w miejscu niezakłócającym widoczności. Musimy jednak pamiętać o tym, że rowery na dachu zwiększają opór powietrza, więc nie należy rozwijać wtedy nadmiernych prędkości. Trudności może nastręczać także umieszczenie rowerów na wysokości dachu.

  1. Bagażnik na tylną klapę auta

Trzecia opcja to zakupienie bagażnika na tylną klapę samochodu. Dobieramy go wtedy w zależności od modelu pojazdu.

W tym przypadku zamocowanie rowerów jest już prostsze, ale musimy pamiętać o tym, aby bagażnik i jego ładunek nie powodowały ograniczenia widoczności, a także nie zasłaniały świateł i tablicy rejestracyjnej pojazdu.