Kupujesz używane auto? Sprawdź, czy na pewno pochodzi od pierwszego właściciela!

Handlarze samochodami używanymi stosują obecnie różnego rodzaju triki, które mają zachęcić klientów do zakupu. Jednym z nich jest opisywani w ogłoszeniu, że pojazd pochodzi od pierwszego właściciela. Nie zawsze jednak jest tak w rzeczywistości. Co może kryć się pod tym stwierdzeniem?

Wiele osób poszukuje samochodów używanych, które pochodzą od pierwszego właściciela. Wtedy ryzyko jest mniejsze niż w przypadku aut, które często przechodzą z rąk do rąk. Pojazd od pierwszego właściciela na ogół jest bardziej zadbany i możemy mieć większą pewność co do jego stanu technicznego.

„Pierwszy właściciel” nie zawsze jest tym pierwszym

Wobec tego w wielu ogłoszeniach sprzedaży samochodów używanych możemy znaleźć informacje o tym, że samochód pochodzi od pierwszego właściciela. Nie zawsze jednak jest tak naprawdę.

„Pierwszy właściciel” daje duże pole do manipulacji handlarzom samochodów. W rzeczywistości może być jednak tak, że pojazd ma już któregoś właściciela z kolei, natomiast kupujemy do od pierwszego właściciela, ale na terenie Polski! Wtedy pojazd może mieć nawet kilku innych właścicieli, ale poza granicami kraju – handlarz jednak nie informuje o tym klienta wprost w swoim ogłoszeniu.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Generalnie, nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza w przypadku samochodów pochodzących z innych krajów. Nie każde auto posiada książkę serwisową lub też książka ta może być podrobiona.

Dobrym wyborem jest natomiast skorzystanie z numeru VIN i sprawdzenie go w ASO producenta pojazdów – wtedy możemy uzyskać więcej informacji na jego temat.