Jazda na rezerwie może być niebezpieczna

Zdarza ci się tankować dopiero wtedy, gdy zaczyna świecić się kontrolka rezerwy w samochodzie? W takim przypadku możesz ryzykować usterkami, które mogą prowadzić nawet do uszkodzenia silnika.

Nie zawsze mamy okazję do tego, aby w porę zatankować samochód. Jeśli jednak widzimy, że zaczyna świecić się kontrolka rezerwy, powinniśmy jak najszybciej udać się na stację, aby uzupełnić poziom paliwa.

Co najmniej 1/4 paliwa

Najlepiej, aby w baku samochodu znajdowała się więcej niż 1/4 paliwa. To ważne szczególnie zimą, gdy pokonuje się krótkie trasy. Dlaczego to takie ważne?

Co może się zepsuć?

Przede wszystkim w tej części zbiornika, która nie jest wypełniona paliwem, gromadzi się powietrze z parą wodną. W wyniku zmian temperatury dochodzi do skroplenia wody. Gdy będzie jej zbyt dużo, może zacząć zamarzać, a tym samym zablokować układ paliwowy. Co więcej, nawet niewielka ilość wody może prowadzić do korodowania zbiornika i komponentów układu zasilania. Rdza może doprowadzić też do zablokowania filtra paliwa i wtryskiwaczy lub dyszy gaźnika.

Drugi powód, dla którego warto utrzymywać więcej paliwa w baku, to zachowanie właściwego smarowania dla pompy paliwa. Gdy na chwilę straci ona smarowanie przez zassanie powietrza, wtedy wpływa to na skrócenie jej żywotności.

Warto też pamiętać o tym, że jeśli w baku jest mało paliwa, dochodzi do jego szybszego nagrzewania. To z kolei wpływa na temperaturę pompy, które może ulec spaleniu. To problem głównie w starszych autach, ponieważ nowocześniejsze posiadają czujniki temperatury paliwa.

Lepiej tankować częściej

Zatem każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że najlepiej tankować częściej i nie dopuszczać do częstego wyczerpania paliwa w baku.