Jak bezpiecznie zapakować bagaż do samochodu?

Nieodpowiednio rozłożony bagaż w samochodzie może być poważnym zagrożeniem dla podróżujących. O czym powinniśmy pamiętać przed wyjazdem?

Gdy wyjeżdżamy na wakacje albo w podróż służbową i zamierzamy zabrać ze sobą bagaże, powinniśmy zawsze poukładać je tak, aby nie tylko były łatwe w dostępie, ale również nie powodowały niebezpieczeństwa podczas podroży.

Najcięższe na dole

Gdy bagaże zamierzamy umieścić w bagażniku samochodu, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że na samym dole powinny naleźć się najcięższe pakunki.

Ciężkie walizki umieszczone najgłębiej nie będą wtedy stanowiły zagrożenia dla pasażerów, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Nie będą także samoczynnie przesuwały się podczas zwykłej jazdy.

Na górze powinniśmy wtedy ustawić lżejsze i mniejsze bagaże, na przykład torbę z prowiantem na drogę.

Warto zabezpieczyć bagaże siatką

Aby bagaże były dodatkowo chronione na czas dojazdu na miejsce, możemy zaopatrzyć się w specjalną siatkę rozpinaną w bagażniku.

Będzie ona chroniła je przed przemieszaniem się, a także będzie zapewniała ochronę dla innych uczestników ruchu, gdy w trakcie jazdy dojdzie do przypadkowego otwarcia bagażnika.

Skutki nadmiernie przeciążonego samochodu

Gdy na wakacje zamierzamy zabrać więcej bagażu, powinniśmy pamiętać również o tym, żeby nie przekroczyć wtedy dopuszczalnej masy całkowitej samochodu, czyli masy pojazdu wraz z pasażerami i ładunkiem.

Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu może doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza przy ostrych zakrętach. Samochód narażony jest wtedy na wpadnięcie w poślizg, a nawet na dachowanie, dlatego należy pamiętać o ostrożnej jeździe.