Czym może skończyć się parkowanie auta na pełnym słońcu?

Gdy pojawiają się ciepłe dni, wielu kierowców ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do parkowania. Sprawa dotyczy przede wszystkim słońca, które może spowodować nadmierne nagrzanie wnętrza pojazdu. Nie jest to jednak jedyna negatywna konsekwencja parkowania w pełnym słońcu!

W okresie letnim najlepiej poszukiwać parkingów, które są zacienione. Wtedy mamy pewność, że pojazd nie będzie narażony na przegrzanie i korzystanie z niego nawet po wejściu do środka będzie komfortowe.

Nieprzyjemne ciepło w środku

Gdy auto przez długi czas będzie stało w pełnym słońcu, zwłaszcza w okolicy pory południowej, wtedy jego wnętrze może nadmiernie się nagrzewać. Wejście do takiego samochodu może być bardzo nieprzyjemne – gorące powietrze, parzące fotele, kierownica, drążek zmiany biegów. Wówczas najlepiej poczekać na to, aż samochód się przewietrzy i temperatura we wnętrzu spadnie.

Większe ryzyko usterek

Nadmierne nagrzanie pojazdu również może być również przyczyną pojawienia się różnych usterek, na przykład związanych z nadmiernym nagrzaniem się silnika samochodu.

Gdy pojazd miał w przeszłości problemy z przegrzewaniem, teraz mogą one powrócić ze zdwojoną siłą.

Stopienie się części samochodu

Gdy zaparkujemy w pełnym słońcu, może także dojść do stopienia się plastikowych elementów samochodu. Takie ryzyko pojawia się też wtedy, gdy parkujemy w pobliżu plastikowych daszków lub przeszkleń. Promienie słońca mogą wtedy skupić się na pojeździe, powodując stopienie jego elementów, a nawet mogą zapoczątkować pożar!