Co zrobić, gdy skrzynia biegów „ciężko” pracuje?

Nie każda manualna skrzynia biegów pracuje gładko i równo. Zdarza się, że w trakcie eksploatacji samochodu pojawiają się różne usterki tego układu. Jednym z takich objawów jest „ciężka” praca skrzyni biegów. Co może być jej powodem?

Jazda samochodem, w którym skrzynia biegów nie pracuje prawidłowo, może być nie tylko mało komfortowa, ale również mniej bezpieczna. Właśnie dlatego wtedy, gdy zauważamy zmiany w pracy biegów, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej diagnostyce oraz wykryciu ewentualnej usterki, która może być wtedy ich powodem.

Niestety, diagnozowanie defektów skrzyni biegów nie należy do prostych. Wynika to z faktu, że niektóre objawy są charakterystyczne dla różnych problemów technicznych. Właśnie dlatego udanie się do dobrego warsztatu jest tutaj bardzo ważne. Co może być powodem problemów wtedy, gdy skrzynia pracuje „ciężko”?

Sprawdź poziom oleju

Gdy zauważamy zmiany w gładkości pracy skrzyni biegów, warto przede wysokim sprawdzić poziom oleju – przeważnie do skrzyni wchodzi od około 1,5 do 2 litrów oleju. Nawet jeśli dojdzie do nieznacznych zmian w jego ilości, może dać to efekt trudniejszej zmiany biegów podczas jazdy.

W takim przypadku zaleca się wymianę całego oleju w skrzyni, stosując się do zaleceń producenta.

Zużyte sprzęgło i popychacze

Kolejnym problemem związanym z „ciężką” pracą skrzyni biegów jest nadmierne zużycie sprzęgła oraz popychaczy, a także brak właściwego wyregulowania linek. Sama wymiana tych komponentów może być wtedy dość droga.

Niewłaściwe operowanie pedałem sprzęgła

Warto też pamiętać o tym, że powodem problemów z pracą manualnej skrzyni biegów może być niewłaściwe operowanie pedałem sprzęgła przez kierowcę, na przykład niedociskanie pedału do samego końca podczas zmiany biegów.